Street Workout

Street Workout - to aktywność fizyczna, do której wykorzystywane są elementy zabudowy miejskiej. Potocznym językiem mówimy na do park do street workoutu lub najzwyczajniej w życiu - drążki. Głównie ćwiczenia są oparte na kalistenice. Kalistenika polega na treningu siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała np.: pompki, dipy, przysiady. Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego oraz wychowania fizycznego w szkołach na całym świecie. Ten typ treningu jest już stosowany od dawna, natomiast określenie “street workout” powstało w 2009 roku. Ta forma aktywności ma  szerokie zastosowanie jako trening siłowy w takich sportach jak sztuki walki, atletyka czy parkour. Street workout najbardziej popularny jest w krajach wschodnich Europy. Pierwsze mistrzostwa świata w street workoucie odbyły się 27-28 sierpnia 2011 roku i wygrał je Ukrainiec - Yevgeny Kocherha. 

Historia Street Workoutu:

Ta forma aktywności fizycznej była stosowana przez starożytnych Greków i Rzymian. Liwiusz - rzymski historyk - pisze, że ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała była również wykorzystywana przez gladiatorów w obozach kondycyjnych. Po upadku starożytnych cywilizacji tego typu trening był wykorzystywany w obozach szkoleniowych armii Bliskiego Wschodu, skąd podczas wojen krzyżowych "powrócił" do Europy stając się częścią szkolenia giermków chcących zostać rycerzami.

Friedrich Ludwig Jahn(pruski dowódca i nauczyciel) opracowałwiele rodzajów sprzętu do kalisteniki np. drązek czy poręcze. Dzięki jego działaniom powstała gimnastyka sportowa. W drugiej połowie XIX i początku XX wieku żyło wielu atletów i siłaczy, u których istotną rolę w budowaniu siły odegrały ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała. Z czasem kalistenika przekształciła się w gimnastykę. W drugiej połowie XX wieku ta metoda treningowa przestała być uznawana za skuteczną na rzecz metodyki kulturystycznej.

 

Street Workout obecnie:

Kalistenika w drugim dziesięcioleciu stała się coraz bardziej popularna m. in. dzięki filmikom umieszczanym na YouTube, gdzie taką aktywność fizyczną określa się Street Workout. Powstaje coraz więcej grup treningowych, które utożsamiają się z tą formą treningów.  

W Polsce od kilku lat funkcjonuje nieformalna grupa Street Workout Poland, ktorej celem jest popularyzacja Kalisteniki i Street Workout w społeczeństwie. Od 2012 lat organizowane są tzw. Street Workout Poland Championships, czyli nieoficjalne Mistrzostwa Polski, w których zawodnicy z całego kraju rywalizują ze sobą w dwóch kategoriach, freestyle oraz siłowej.

 

 

Zajęcia ze Street Workoutu będą prowadzone przez certyfikowanych instruktorów Ghetto Workout Poland - Marcina Chrzanowskiego i Tomasza Horeckiego.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Zachęcamy także do dołączenia do oficjalnej grupy na facebooku ;)

 

 

partnerzy:

                        SUPERfeet             logo salomon time to play                    

               OK system              Fit Profit              

PayU.pl

Wszystkie pola są wymagane.