Blog / BOOT CAMP TEAM w Zimowym Rajdzie 360 stopni

BOOT CAMP TEAM w Zimowym Rajdzie 360 stopni

16 grudnia 2013

„Była sobie dziewczynka. Z pozoru krucha istotka. Robiła dziwne rzeczy: gdy inni siedzieli w kinie, ona – biegała, gdy inni narzekali na tłum w komunikacji miejskiej – jeździła rowerem, a kiedy bolała ją głowa – robiła trening na świeżym powietrzu.
W sprzeczności z kobiecą naturą – non-stop poszukiwała wrażeń. Jej logika brzmiała: masz lęk wysokości – idź w góry, masz problemy z równowagą i koordynacją – poćwicz akrobatykę, nie masz orientacji w terenie – zacznij biegać z mapą. Dlaczego właśnie tak?
BO PRZECIWNOŚCI SĄ PO TO ŻEBY JE POKONYWAĆ!"

Taką krótką przypowiastkę można by napisać o mnie – żeńskiej połówce Teamu Boot Camp Polska. Skoro mówimy już o zespole Boot Camp Polska Team, to jak możecie się domyślić, jest i męska połówka drużyny. To my - Asia i Maciek, a naszym celem jest ukończenie Zimowego Rajdu 360°. To impreza z rodzaju Adventure Racing - dość młoda dyscyplina w Polsce.

Kilka słów o rajdach: „Rajdy przygodowe (ang. Adventure Racing) to sport wielodyscyplinarny. Wymaga umiejętności współdziałania w zespole, siły zarówno fizycznej jak i psychicznej, odporności na zmęczenie, długotrwały wysiłek oraz brak snu. W zawodach startują drużyny najczęściej złożone z 2 lub 4 osób, obojga płci. Celem jest pokonanie trasy wyznaczonej przez punkty kontrolne. Drużyna przez cały czas porusza się razem. Aby ukończyć rajd, na każdym punkcie kontrolnym musi pojawić się w komplecie – odpadnięcie jednego członka dyskwalifikuje cały zespół. Najczęściej zawodnicy muszą sami nieść całe potrzebne wyposażenie, jedzenie i picie. Rajdy zazwyczaj dzielą się na krótkie, gdzie najczęściej startują zespoły dwuosobowe na trasach od kilkudziesięciu do ok. 200 km a zawody trwają od kilku do kilkudziesięciu godzin oraz rajdy długie, w zespołach czteroosobowych mieszanych na trasach mierzonych w setkach kilometrów, gdzie zawodnicy rywalizują kilka – kilkanaście dni. Rajdy rozgrywane są w formule non-stop. Zawodnicy sami wyznaczają sobie czas na odpoczynek czy sen. Ten czas nie jest odejmowany od całkowitego czasu drużyny na mecie. Trasa wyznaczona jest za pomocą punktów kontrolnych na mapie dostarczanej przez organizatorów. Pomiędzy punktami drużyny poruszają się dowolnie wybraną przez siebie trasą, chyba że szczegółowe przepisy mówią inaczej.

Podstawowymi dyscyplinami tworzącymi rajd przygodowy są: bieganie, kolarstwo, kajakarstwo, rolki, a zimą narty biegowe oraz zadania specjalne takie jak wspinaczka, mosty linowe, zjazdy na linach. Wszystko to odbywa się w bardzo zróżnicowanym terenie – bagna, góry, pustynie, dżungla, las.

Nasza drużyna bierze udział w wyścigu na trasie krótkiej około 120 km, zawierającej w sobie etapy rowerowe, biegowe/trekkingowe, narciarskie plus zadania specjalne. Startujemy w kategorii MIX czyli 1 kobieta i 1 mężczyzna.

Co możemy o sobie powiedzieć?
Żeński pierwiastek, czyli Joanna Palka – trenerka Boot Camp Polska, magister fizjoterapii, trener funkcjonalny w Centrum Rehabilitacji Sportowej, pasjonatka dyscyplin wytrzymałościowych i zaczynająca swoją przygodę z biegami na orientację. W przeszłości startowałam w wyścigach XC MTB. Moim największym sukcesem jest wicemistrzostwo w Mistrzostwach Polski LZS. Regularnie biorę udział w imprezach masowych z dobrymi wynikami. W ostatnim czasie również w rajdach przygodowych i biegach na orientację – najświeższy sukces: 1 miejsce w kategorii Open kobiet na trasie biegowej 50 km FUNEX ORIENT w Krakowie (listopad 2013).

Joanna Palka trenerka Boot Camp Polska         Maciej Rek

Męska podpora – Maciej Rek – obecnie student SGH i pracownik międzynarodowej korporacji. Wcześniej student Wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od zawsze związany ze sportem. Początkowo z piłką nożną, którą porzucił na rzecz biegów i maratonów rowerowych. Vice-mistrz polski w 24h maratonie rowerowym i 4 zawodnik w pucharze Czech w 24h MTB. Miłośnik aktywnego spędzania czasu – uczestnik wakacyjnych wypraw rowerowych po najpiękniejszych zakątkach europy. Następnie zainteresował się rajdami przygodowymi. Uczestnik legendarnych rajdów Bergson Winter Challenge (4 miejsce na trasie Speed w 2010 r.) Adventure Trophy i rajdów 360°. Zdobywca 3 miejsca w Mistrzostwach Polski w Adventure Racing w 2010 r. na trasie Masters. Najdłuższy rajd w którym brał udział trwał ponad 55h. Uczestnik maratonów na orientację takich jak: Kierat, Harpagan, Nocna Masakra. Dlaczego właśnie my? Z Maćkiem spotkaliśmy się na kilku sportowych imprezach, jeszcze nie wiedząc, że ja to Asia a on to Maciek. Gdzieś tam na trasach widywaliśmy swoje twarze. Po jednym z biegów Maciek napisał do mnie że chciałby ze mną stworzyć drużynę na rajd zimowy. Niewiele się zastanawiając zgodziłam się – wcześniej już ten pomysł chodził mi po głowie – potrzebowałam tylko drugiej osoby która też jest pozytywnie zakręcona.

Wybór drużyny był prosty, postanowiliśmy reprezentować Boot Camp Polska Team i pokazać na co nas stać. Do startu niewiele, nieco ponad półtora miesiąca. Zaczynamy okres ostrego przygotowania zarówno taktycznego jak i fizycznego.

Trzymajcie kciuki, a my nie omieszkamy was uraczyć nowinkami z przygotowań i samego startu.

Dalsze kroki Asi i Maćka możecie śledzić --> TU

Autorka: Joanna Palka - trenerka Boot Camp Polska

Udostępnij:

Komentarze
Powodzenia trzymam kciuki! :D
Horek, 2014-01-20 16:09:26
Go team Boot Camp GO!!!
Ania, 2014-01-29 23:30:43
Wyślij

partnerzy:

                        SUPERfeet             logo salomon time to play                    

               OK system              Fit Profit              

PayU.pl

Wszystkie pola są wymagane.